Tidenes sunneste rå kake!
Jeg har tidligere gjort meg litt upopulær blant raw food-folket med å minne dere om at rå kaker basert på 5-600 gram nøtter ikke ukritisk kan spises med god samvittighet. Alt til sin tid, små mengder er såklart ok, men jeg vil ikke være med på å lure leserne til å tro at det er ok å fråtse i mye nøtter hver eneste dag.
Derfor laget jeg denne (å si at jeg bakte den er nok litt drøyt). Denne er sunn, god og morsom, og passer også til de som lever etter 80-10-10-prinsippet.
Kaken kan spises som et helt måltid for to personer, som dessert for litt flere, eller settes på et kakebord i et selskap. Den passer inn uansett, og er en veldig kjekk fri på den tradisjonelle fruktsalaten.
Ingredienser til en kake:
- 1 vannmelon
- 3 kiwi
- 2 nektariner
- 2 desiliter blåbær
- Eventuelt andre bær og frukt til pynt
Framgangsmåte:
Skjær av toppen og bunnen av vannmelonen. Skjær deretter av skallet. Prøv å skjøre så jevnt du greier for at kaken skal bli rund og fin.
Ha over på et fat, juster den eventuelt slik at den blir jevn på toppen.
Skær skallet av kiwiene. Skjær to av de i to på langs og deretter i skiver som du legger rundt kaken. Den siste skjærer du i ringer som du legger på toppen.
Skjær av sidene på nektarinene helt inntil steinen, skjær dem deretter i skriver som du fordeler utenfor kiwien igjen.
Pynt med blåbær langs bunnen samt i en ring på toppen av kaken.
Server kaken innen noen timer slik at frukten ikke tørker.





Hihi!
Stilig ide!! Ser sikkert kjempefin ut på et kakebord
Hyyyl
Denne kan til og med jeg få til. Og ALLE liker jo vannmelon. For en genial idé, Mari!!
Herlig!
ser deilig ut, men tror jeg skal ta en vri på denne jeg; ta en melon som jeg huler ut ganske mye, for så å fylle opp med bær av div, men ikke kiwi, og så helle oppi gele. så er det bare å la det stivne før man snur den opp ned på et fat og så skjærer ut ‘kaken’ fra skallen (eller kanskje jeg skulle gjort det først?..hmmm, får se). og så pynte med bær på utsiden- og da kan jo kiwien taes i bruk
Awesome!
Så frisk og god den ser ut! nam nam
Denne likte jeg! Er veldig enig med deg når det gjelder de kakene med usannsynlige mengder nøtter.. Sunt i små mengder, men det blir fort kalorier av slikt.m
Det var kreativt! Hadde aldri kommet på å servere vannmelon slik! Ser friskt og godt ut, og et bra alternativ på et kakebord som som oftest bugner av sukker og kalorier
Så lurt!
elsker vannmelon. Så noe lignende på en raw side for en stund siden. pynt gjør susen
,Måtte ha vært noe helt annet en vannmelon. Får det ikke ned om det smalt og litt for spesielt for meg. Kunne mye mer tenkt meg frukt salat. Med annen frukt og bær og litt nøtter. Ikke noe jeg kunne tenkt meg sånn som den ser ut på bildet. Er glad i å lage kaker men ikke å spise dem. Det gjør de andre i familien.