Minicalzone med soyakjøtt

Innbakt italiensk pizza. 

Calone opskrift

HJEMMELAGET PIZZA: Her får du en vegansk og kjempegod oppskrift på calzone.

Disse innbakte pizzaene passer godt for seg selv, eller som del av en buffet. Server dem gjerne sammen med salat og hvitløksdressing.

I pizzabunnen bruker jeg italiensk hvetemel, som du får tak i i godt assorterte dagligvarebutikker. Erstatt gjerne litt av det med vanlig hvetemel.

Fyllet kan varieres nesten i det uendelige, her har jeg laget en saus av soyaprotein, som minner nesten uhyggelig mye om en typisk kjøttsaus til pizza.

Calzonene kan fryses, så lag gjerne en stor porsjon slik at du har noe godt på lur resten av vinteren.

Ingredienser til 10 calzone: 

  • 50 gram fersk gjær
  • 1 spiseskje olivenolje
  • 3 desiliter vann + ekstra til montering
  • 500 gram italiensk hvetemel type 00 + ekstra til utbaking
  • 1 teskje salt

Kjøttsaus: 

Framgangsmåte: 

Løs opp gjæren i en bolle, og hell olivenolje over. Ha i vannet, og la det stå i noen minutter.

Rør sammen mel og salt, og tilsett gjærblandingen. Elte det sammen til en smidig deig, før du setter til heving i 45 – 60 minutter.

Kjøttsaus: 

Forvarm stekeovnen til 225 grader. Kle to stekebrett med bakepapir.

Kok opp vann med grønnsaksbuljongpulver i en liten gryte. Når det koker tilsetter du soyasaus, lønnesirup, næringsgjær og soyaprotein, har på lokket, og tar gryten av platen.

La det stå og trekke i ti minutter.

Kutt opp sjalottløk og hvitløk i små biter.

Varm opp godt med olje i en panne. Press ut så mye væske du greier fra soyaproteinblandingen, og stek det i oljen. Tilsett løk og hvitløk. Pass på at det ikke brenner seg, og tilsett mer olje om nødvendig. Når soyablandingen begynner å ta farge og få stekeskorpe heller du i tomatene.

Calzone oppskrift

Skru ned varmen og la det hele småkoke i 15 – 20 minutter. Smak til med oregano, røkt paprikapulver, salt og pepper.

Smak til med røkt paprikapulver, spisskummen, chilipulver, salt og pepper.

Ha deigen over på melet kjøkkenbenk, og elt den godt. Rull den ut til en pølse og skjær den opp i 10 like emner. Kjevle hvert enkelt tynt ut til en sirkel, mellom 10 og 15 centimeter i diameter.

Legg en god spiseskje med soyakjøttsaus midt på hver sirkel Bruk en liten pensel eller fingrene til å pensle litt vann rundt kanten. Brett sammen til en halvmåneformet calzone, og press kantene godt ned slik at de ikke åpnes under steking.

Hvordan lager jeg innbakt pizza

Fordel calzonene utover på  stekebrettene.

Innbakt pizza

Stek hvert brett i mellom 10 og 15 minutter – til calzonene såvidt begynner å bli gylne.

FLERE OPPSKRIFTER PÅ PIZZA FINNER DU HER. 

Dette innlegget ble publisert i Middag, Pizza, Veganske oppskrifter og merket med , , , , , , , , , , . Bokmerk permalenken.

4 svar til Minicalzone med soyakjøtt

  1. Hege sier:

    oh noo! farlig å lese dette når en sitter og har pedagogikk..

  2. Victoria sier:

    Nå har jeg akkurat laget meg masse deilige calzoner! Tusen takk for kjempefin oppskrift :) Takket være denne bloggen har overgangen til å bli vegetarianer blitt så mye lettere!

  3. Miriam sier:

    Denne ble helt fantastisk god! Måtte bruke litt mer mel enn det som var oppgitt her da, brukte kanskje 8 dl. I tillegg raspa jeg litt gulrot og tilsatte det og bønner i fyllet :D men det ble veldig bra!

  4. Elin sier:

    Fant ikke sånt fancy mel så brukte vanlig men disse helt fantastiske allikevel. Tusen takk for oppskriften!

Legg igjen et svar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Log Out / Endre )

Twitter picture

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Log Out / Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Log Out / Endre )

Kobler til %s